You are currently viewing YKS-Dil Alanında Sıkça Sorulan Sorular

YKS-Dil Alanında Sıkça Sorulan Sorular

DİL PUAN TÜRÜ İLE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANAN ADAYLAR İÇİN SIKÇA SORULAN SORULARI DERLEDİK. AKLINIZA TAKILAN TÜM SORULARI YORUMLARA YAZABİLİRSİNİZ. KEYİFLİ OKUMALAR.

1. YDT netlerimi arttırmak için yapmam gerekenler nelerdir?

-Çoğu aday YDT netlerini arttırmak için kolay yollar tercih etmeye meyilli olur ve “kolay soru çözüm taktikleri, soruyu okumadan çözme yolları” gibi başlıkların cazibesine kapılır. YDT üç ayaklı bir temel üzerine oturur: 1-Kelime bilgisi, 2-Dil bilgisi hakimiyeti, 3-Okuduğunu anlama becerisi.

Netlerini arttırmak isteyen adaylar her şeyden önce düzenli ve istikrarlı bir şekilde kelime çalışmalıdır. Geçmiş yıllarda yaoılan sınavlardan, kelime kitaplarından, testlerden derlediği yeni kelimelere maruz kalma oranını arttırmalı ve onları uzun süreli hafızasına almanın yollarını aramalıdır.

Bir diğer vazgeçilmez unsur da dil bilgisi hakimiyetidir. Adayların hem Türkçe’de, hem İngilizce’de kuralları çok iyi bilmesi ve cümleleri bu kurallara göre yorumlayabilmesi gerekir. Kuralları ezberlemekten çok, özümsemek ve hazmetmek gerekir. Bu da ancak çok fazla örnek cümle görerek olabilir.

Okuduğunu anlama becerisini arttırma çalışmaları da kelime ve dil bilgisi çalışmalarına eşlik etmelidir. İyi bir dil öğrencisi çok okumalıdır. Gerek İngilizce, gerek Türkçe kitaplar okumalı ve bunun yanı sıra interneti doğru kullanarak sınavda göreceği paragraflara benzer haber içeriklerini takip etmelidir. 

2. Almanca veya Fransızca bir bölüm okumak istiyorum. Sınava İngilizce’den girebilir miyim?

-Bu konuda okulların ve bölümlerin farklı tercihleri vardır. Tercih kılavuzu içinde yer alan bütün bölümlerin “Özel Koşullar” diye ifade edilen kısıtları bulunmaktadır. Tercih etmek istediğiniz bölümün özel koşullarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Örneğin; İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü sınava hem İngilizce hem de Fransızca dillerinde giren öğrencileri kabul ederken, aynı üniversitenin Fransızca Mütercim-Tercümanlık bölümü yalnızca sınava Fransızca’dan giren öğrencileri kabul etmektedir.

3. Dil puan türünde TYT’nin önemi nedir? Hiç matematik neti yapmadan iyi bir üniversite kazanabilir miyim?

-TYT bütün puan türleri açısından çok önemli bir yer tutar. Dil puan türünde de üst düzey başarılar için TYT’de iyi bir puan yapmak gerekir. Alanların kaldırılmasıyla birlikte 1 Matematik neti sayısal puan türünde ne ifade ediyorsa, dil puan türünde de aynı şeyi ifade etmektedir. Dil puan türünde iyi bir bölüm kazanmak isteyen adaylar Türkçe testinde 35 doğru ve üstü, Matematik testinde 20 doğru ve üstünü hedeflemek durumundadır.

4. Dil-1, Dil-2, Dil-3 puan türleri devam ediyor mu?
-Bir önceki üniversiteye giriş sistemi olan YGS-LYS sisteminde dil puan türü bölümü okunacak dillere göre üçe ayrılmış ve bunlar Dil-1, Dil-2, Dil-3 olarak adlandırılmıştı. Dil-1 İngilizce, Almanca, Fransızca bölümlerini, Dil-2 diğer batı dillerine ait bölümleri, Dil-3 de doğu dillerine ait bölümleri ifade ediyordu. YKS sistemi içerisinde bunların tamamı kaldırıldı ve bütün alanlarda tek puan türüne geri dönüldü.

5. Dil alanını seçmek istiyorum fakat ailem ve çevremdeki insanlar bunun yanlış bir karar olduğunu söylüyor, ne yapmalıyım?

-Lise öğrencileri için üniversite hazırlık aşamasında bölüm seçmek çok zor bir süreçtir. Herkesin başarılı olduğu ve çalışmaktan keyif aldığı dersler farklı olabileceği gibi, çevre ve arkadaş etkisi ile de seçimler yapılabilmektedir.

Dil puan türü yılları içinde adayların yerleşme oranının en yüksek olduğu puan türü olmuştur. Nicelik olarak diğer puan türlerine göre daha az bölüm barındırsa da, bu bölüm mezunları nitelik olarak çok iyi yerlere gelebildiği için başarılı mezunlar genellikle iş bulma sıkıntısı yaşamazlar. Dil puan türündeki öğrencilerin çok büyük çoğunluğu Öğretmenlik, Edebiyat ve Mütercim-Tercümanlık bölümlerine yerleşirler. Bu bölümlerin tümünde sözel ve yazılı iletişim becerileri çok yüksek, yabancı dilde kendini ifade etme yeteneği bulunan, genel kültürü ve farkındalığı yüksek bireyler yetiştirilir. Gerek kamuda, gerek özel sektörde becerileri ile çok iyi yerlere gelebilirler.

6. Aynı anda hem dil alanı hem de başka bir alandan üniversiteye hazırlanabilir miyim?

-Güncel üniversite sınav sistemi alan ve katsayı uygulamalarını kaldırdığı için birden fazla alandan hazırlanmak ve sınava girmek konusunda teknik olarak bir engel bulunmamaktadır. Fakat dört dörtlük bir hazırlık süreci için adayların seçmek istedikleri puan türüne daha net karar vermeleri ve bütün hazırlıklarını buna odaklayarak yapmaları tavsiye edilir. Özellikle ortak testleri olmayan iki puan türüne aynı anda hazırlanmak oldukça yorucu olabilir.